Small Town Values; Big World Opportunities | (920) 487-7001 | 1715 Division St. Algoma, WI 54201

All Competitive Level ASD DI Teams Advance To State Tournament



All Competitive Level ASD DI Teams Advance To State Tournament

We are so proud of all our DI-ers no matter the points or the place. However, we have to share that all eight of our competitive level teams qualified to compete at the Wisconsin Affiliate tournament scheduled for April 13, 2019, at UW-Green Bay by virtue of a 1st or 2nd place finish.

In addition a few of our teams received special awards, including out Early Learners level (aka Rising Stars!): Magic Pop Pigs received a Renaissance Award “For Outstanding Design, Engineering, Execution, Performance”

Team Managers: Linda LeBotte and Rachel  Schneider
Team members: Carmen Jorgenson, Easton Piesler, Rhya Eastman, Clint Hanson, Wyatt Hanson, Gwen Preis, Lawsyn VanLanen, Regan Xiao, Garret LeBotte, Reagan Schneider, Kirsten Tebon

Here are the placements for our competitive level teams:

Scientific Challenge
Secondary Level
1st place: 4 Girls and That Guy Over There
Team Managers: Mike Guilette, Jessica Krumpos, Jerry Wahlers, Becky Wahlers
Team members: Nikki Naze, Aubrey Nellis, Kennedy Neuzil, Sydnee Guilette, Ben Fahrenkrug

Fine Arts Challenge
Elementary Level
TIE for first place!
-Ice Ice Babys – also received the high Instant Challenge award for their level
Team Manager: Brenda Rush
Team members: Dakota Duerst, Eva Liu, Lylah McGuire, Veronica Naze, Natalie Ray, Griffin Rush, Jack Schwader

TIE for first place!
-Cheeto Chompers
Team Managers: Heather Cloutier and Lisa Stewart
Team members: Parker Stewart, Brady Cloutier, Tinley Eastman, Sikoya Neuzil, Bristol Schmidt, Berkley VanLanen, Jack Meverden

Middle Level
1st place: Cotton Candy Monsters
Team Managers: Jillaine Toebe and Nicole Meverden
Team members: Karli Hedrington, Mikaela Massey, Lydia Nell, Ella Severinsen, Sylvia Toebe, Vivika Meverden

2nd Place: Twisting Into 2020
Team Manager: Sarah Servaes
Team members: Isaac Benz, Emily Hanson, Blair Moreland, Morgan Servaes, Logan Borths

Improvisational Challenge
Secondary Level
1st place: The Cherries
Team Managers: Mike Guilette, Jessica Krumpos, Jerry Wahlers, Becky Wahlers
Team members: Donnie Krumpos, Anna Weyenberg, Cailtyn Kolbeck, Rylee Fenendael, Syndey Wahlers

Engineering Challenge
Secondary Level
2nd place: Sweet Tea-m
Team Managers: Mike Guilette, Jessica Krumpos, Jerry Wahlers, Becky Wahlers
Team members: Grace Toebe, Natalie Polk, Brooklen Cloutier

Service Learning Challenge
Elementary Level
1st place: Project Superheroes 3.0 – Spirit of DI Award via their Instant Challenge Room
Team Manager: Lisa Stewart
Team members: Madelyn Borths, Liliahna Czoske, Kailani Le, Vicky Liu, Jadyn Nellis, Madison Schneider, Mackenzie Stewart – 5

Thank you all again for your support of these students and the DI program!